یازدهمین نشست مشترک اتحادیه اروپا و اوپک در بروکسل برگزار شد

یازدهمین نشست مشترک اتحادیه اروپا و اوپک در بروکسل برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، نمایندگان اتحادیه اروپا و اوپک روز ٢٤ ژوئن (٣ تیرماه) در بروکسل با یکدیگر دیدار کردند.

در این نشست تاکید شد که گفتگوهای انرژی با هدف پرداختن به چالشهای مشترک فراروی کشورهای تولید کننده و مصرف کننده نفت و نیز کشورهای اتحادیه اروپا و اوپک جایگاه خود را پیدا کرده است.

توافق همه جانبه بر سر ضرورت ثبات در بخش انرژی و اقتصاد کشورها برای رسیدن به رشد اقتصادی با ثبات و پایدار در سطح جهان از جمله نتایج این نشست به شمار می رود.

نمایندگان اتحادیه اروپا تاکید کردند که از زمان برگزاری نشست پیشین در نوامبر سال ٢٠١٣ میلادی (آذر ١٣٩٢) تحولات غیرمنتظره و چالش برانگیزی در بازار انرژی رخ داده است.

این نمایندگان ضمن قدردانی از نقش کلیدی اوپک در تسهیل عرضه و توزیع نفت در گذشته یادآور شدند که تنشهای اخیر در بعضی از کشورهای خاورمیانه و اروپا، یک بار دیگر ارزش همکاریهای بیشتر میان اتحادیه اروپا و اوپک را در زمینه مسائل مربوط به نفت و انرژی مورد تایید قرار داد.

اوپک نیز ارزیابی خود را از چشم اندازهای کوتاه مدت بازار نفت ارائه داد.

در این نشست وضعیت رو به بهبود اقتصاد جهانی با وجود تداوم برخی چالش ها مورد توجه قرار گرفت و تاکید شد که با وجود برخی اخلال های صورت گرفته در عرضه نفت و نگرانی های ژئوپولتیک، عرضه نفت به بازار همچنان به نحو مطلوبی ادامه دارد.

از این نظر کشورهای عضو اوپک به مقدار کافی نفت تولید می کنند و کشورهای غیر عضو اوپک به ویژه در آمریکای شمالی عرضه نفت خود را افزایش داده اند.

افزون بر این تاکید شد که ذخایر  کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در سطوح قابل قبولی قرار داد و کشورهای غیر عضو این سازمان نیز به تدارک ذخایر خود ادامه می دهند.

شرکت کنندگان با ابراز رضایت از نتایج این نشست، آن را گام مهم دیگری در دیالوگ انرژی بین کشورهای اتحادیه اروپا و اوپک دانستند و تداوم تعهد خود را به روح اعتماد و همکاری دو جانبه ابراز کردند.

 

منبع: شانا

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه