واکسیناسیون دام در سیستان و بلوچستان

واکسن دام

واکسیناسیون دام در سیستان و بلوچستان

پس از سیل زدگی سیستان و بلوچستان، رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد واکسیناسیون دام برای بیماری های مدنظر در حال انجام است و تعداد دام‌ های واکسینه شده علیه بیماری آنتروتوکسمی و بیماری ppr یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک ۳۸۰۰ رأس بوده است.

گروه هایی از مناطق جنوبی کشور برای حل بحران، در منطقه سیستان حضور دارند. چهار اکیپ کمکی از شهرستان ها و اداره کل به همراه دو اکیپ از شهرستان جاسک در منطقه حضور دارند و مشغول عملیات هستند.

وی افزود: در شهرستان سیریک هم یک روستا تعداد ۶۳ رأس گوسفند و بز تلفات داشته ایم که اقدامات بهداشتی در این منطقه هم در حال اجرا است، البته هنوز هم دسترسی به تعدادی روستا میسر نشده که به محض باز شدن مسیر، نیروها اعزام و اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

واکسیناسیون دام

به گفته ی علیرضا رفیعی پور طی چند روز گذشته با کاهش سطح آب، امدادرسانی به بخش‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان امکان‌ پذیر شده و همکاران ما در قالب ۳۰ گروه در حال فعالیت در منطقه هستند و تاکنون موفق به واکسیناسیون بیش از ۱۵/۰۰۰ رأس دام شده‌اند.

در رابطه با دام‌های خسارت‌دیده و مصدوم در سیل سیستان و بلوچستان هم طبق آمار اعلام شده در شهرستان‌های سیل‌ زده بیش از یک میلیون رأس دام درگیر بوده و خسارت دیده‌ اند اما خوشبختانه دام‌ هایی که در روستاهای مرتفع‌ تر بودند، نجات پیدا کرده‌ اند.

دام های تلف شده

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به دفن بهداشتی دام‌ها گفت: با کاهش سطح آب، تیم دامپزشکی موفق به دفن بهداشتی ۵۰۰ رأس دام در استان سیستان و بلوچستان شد و ۲/۴۷۹ رأس دام هم درمان شده‌اند.

وی افزود: امروز در روستای کروچ، تمام دام‌های تلف شده جمع آوری شد و با هماهنگی ستاد بحران استان، لودر ساعاتی در اختیار همکاران ما در دامپزشکی قرار گرفت و تمامی دام‌ها به صورت بهداشتی مدفون شد.

عملیات ضدعفونی، سم پاشی و درمان دام‌ های بیمار که اکثراً علائم سرماخوردگی دارند، در حال اجرا است.

  • میزان سم توزیع شده ۱۵ لیتر
  • مساحت ضدعفونی شده ۳ هزار متر مربع
  • عداد دام سم‌پاشی شده ۴۰۰۰ رأس
  • جایگاه سم‌ پاشی شده ۸/۴۰۰ متر مربع
  • میزان تلفات دام ۴۱ رأس
  • عملیات درمانگاهی۶۷ رأس و تعداد اکیپ های فعال ۴ اکیپ گزارش شده است.

 

واکسیناسیون دام ها در سیستاندام

 

منبع: «عصر تعادل»

 

 

 

 

 

 

 

عبارات مرتبط برای جستجوی این مطلب

 

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه