همتی گفت: نرخ ارز و دلار ثابت می شود

همتی

همتی گفت: نرخ ارز و دلار ثابت می شود

رئیس کل بانک مرکزی گفتند: با موضوع نرخ ارز و نوسانات آن هیجانی برخورد نمی‌کنیم و ثبات نرخ ارز و دلار را به بازار برمی گردانیم.

تاثیر قیمت بنزین روی نرخ ارز و دلار

آقای همتی ادامه داد: شوک قیمتی بنزین و فضای روانی که از داخل و خارج از کشور بر اقتصاد حاکم شد، بخشی از علت این افزایش قیمت ارز بود و از طرف دیگر فضاسازی که درباره لایحه بودجه سال آینده از دیروز انجام شده، برخی را وادار به این کرده که بگویند بودجه مشکل دارد و اقتصاد را پولی می‌کند، در حالی که چنین مواردی شوک‌هایی است که طرفداران بالا بردن نرخ ارز آن را ایجاد می‌کنند.

حمایت از شرکت های دانش بنیان

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: سهم این شرکت‌ها در اقتصاد در حال افزایش است و شبکه بانکی نیز تلاش می‌کند که تامین مالی این شرکت‌ها را شتاب دهد.

وی گفت: در ۸ ماه نخست امسال میزان تسهیلات بانکی برای شرکت‌های دانش بنیان با ۵۲ درصد رشد، به ۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین همتی در خصوص کالاهایی مانند دارو و تجهیزات پزشکی افزودند که سالانه سه و نیم میلیارد دلار واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم که می‌توانیم با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای قطع وابستگی به این واردات قدم برداریم.

نرخ ارز و دلار

اصلاح ساختار در بودجه

او اظهار کرد: ما در هر حال با فشار درآمد‌های نفتی روبرو هستیم و نمی‌توانیم روی درآمد‌های نفتی حساب چندانی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت اصلاح ساختار در بودجه یک شبه نمی‌تواند اتفاق بیفتد. بحث سهم مالیات‌ها در بودجه و سایر درآمد‌ها از جمله فروش دارایی‌ها، اموال و املاک شرکت‌های دولتی در بودجه بسیار بحث برانگیز بوده است.

همتی درباره هزینه‌های بودجه هم گفت: هزینه‌های پرسنلی، حقوق و دستمزد کارگران حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

 

منبع: «عصر تعادل»

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه