فیلم «طبیب» یک جعلِ محض است

فیلم «طبیب» یک جعلِ محض است

خسرو معتضد مجری و کارشناس برنامه «تاریخ و سینما» در نقد و بررسی فیلم «طبیب» که به داستان ابن سینا می‌پردازد، گفت که این فیلم جعلِ محض است، کارگردانش بدذوقی به خرج داده و بن کینگزلی را به عنوان بازیگر نقش ابن سینا انتخاب کرده است.

وی افزود: ابن سینا زیبا بوده است و وقتی هم که فوت کرده ۵۸ سالش بوده است در حالی که در این فیلم پیرمرد است و کینگزلی در هر فیلمی که درباره ایران ساخته شده مثل «شاهزاده پارسی» حضور دارد، من نمی دانم او چه میراثی از ما می‌خواهد؟ او برای این نقش بسیار بدچهره است.

معتضد در ادامه نمایش فیلم توضیح داد: کریستین راب خودش را یهودی جا می‌زند؛ من فکر می کنم چون نویسنده متوجه شده است که ابن سینا هیچ وقت شاگرد انگلیسی نداشته خواسته او را یهودی جا بزند لذا نامش بنیامین می‌شود و بدون اینکه از تورات و دعاهای یهود چیزی بداند، خودش را یهودی معرفی می‌کند. با قافله ای حرکت می کند که مشخص نیست از کجا به کجا می رود اگر از طریق فلسطین می‌خواهد به ایران برود یک سال طول می کشد به ایران برسد و جالب است صحنه های صحرا را درست کرده اند. معمولا وقتی از فلسطین به سمت ایران بیاییم فقط در صحرایی بین سوریه و عراق خطرناک است و شن بادها و ریزگردها وجود دارد اما به خاطر اینکه فیلم زیبا و مثل لرنس عربستان شود یکی از از آن شن‌بادها را نیز درست کرده اند.

او ادامه داد: در این سفر زنی به نام ربه‌کا نیز هست که می خواهد با یک تاجر یهودی ازدواج کند. دائما در این فیلم صحبت یهود است و طوری نشان می دهد که همه چیز حتی ایران در دست یهودیان است و یهودیان قدرت بزرگند. من اصلا به یهودیان اهانت نمی‌کنم ولی چنین چیزی در تاریخ نیست. آنها حرکت می کنند و ناگهان از اصفهان سر در می آورند. اصفهانی که در این فیلم نشان داده می شود، اصفهانِ دوران صفویه یعنی قرن ۱۷ میلادی است. مساجد باشکوه، شهر بزرگ با دروازه ها برای آن زمان هاست در حالی که ابن سینا در قرن یازدهم زندگی می‌کرده است. در کاروان ربه‌کا «قصه های هزار و یک شب» را می‌خواند؛ تا آنجا که من می دانم «هزار و یک شب» در قرن هفدهم ترجمه شد. نکته عجیب تر اینکه این کتاب حروف چاپی و عکس های رنگی دارد، آن زمان هنوز چاپ، آن هم کتاب جیبی اختراع نشده بود.

_

ادامه خبر : لینک

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه