فرصت بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز

فرصت بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز

بازار ارز از ابتدای امسال روزهای پرالتهابی را شروع کرد. صعودهای پی در پی قیمت‌ها، شوک سنگینی را به بازار ارز و سایر بازارهای وابسته تحمیل کرد. شدت التهاب بازار به جایی رسید که بالاخره دولت به میدان آمد و در ۲۱ فروردین ۹۷ فعالیت در بازار آزاد ارز را ممنوع کرده و قیمت دلار مبادله‌ای با افزایش ۴۱۷ تومان به قیمت ۴۲۰۰ تومان رسید.
از آن پس قرار شد تمام نیازهای ارزی با این نرخ پاسخ داده شود و فعالیت در بازار آزاد ارز با پیگرد قانونی مواجه شود. در آن مقطع زمانی قیمت ۴۲۰۰ تومانی، حدود ۶۰۰ تومان کمتر از نرخ دلار در بازار آزاد بود. با این حال، به دنبال این سیاست، در ماه‌های بعد قیمت در بازار آزاد به شدت مسیر صعودی به خود گرفت و حتی در مقطعی به مرز ۹ هزار تومان نیز رسید. حال آن‌که قیمت دلار دستوری روی همان ۴۲۰۰ تومان ثابت مانده بود.
پس از حدود ۳ ماه تنش در بازار و استفاده از تاکتیک قیمت دستوری، از هفته‌های گذشته خبر راه‌اندازی بازار دوم ارز منتشر شد. انتشار این خبر و به دنبال آن، آغاز فعالیت بازار ثانویه از روز سه‌شنبه ۱۹ تیرماه، اثرات خود را بر بازار به سرعت نشان داد. در اولین قدم نه‌تنها روند افزایش قیمتی ارز متوقف شد، بلکه قیمت‌ها از کانال ۸۲۰۰ تومان عقب‌نشینی کرده و تا محدوده ۷۷۰۰ تومان پایین آمد.
خبر تکمیلی:لینک
شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه