عقبگرد بورس‌ بازان از رالی صعود

عقبگرد بورس‌ بازان از رالی صعود

شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز گذشته، پس از ۲۰ روز صعود سرانجام با افت مواجه شد.

این نماگر مهم بازار سهام، دیروز ۲۲۴ واحد از ارتفاع خود را از دست داد و در عدد ۷۸ هزار و ۲۴۷ واحد آرام گرفت. شاخص کل هم‌وزن نیز بیش از ۵/ ۰ درصد افت و درست در مرز ۱۷ هزار واحد توقف کرد. پیش از این نیز پیش‌بینی می‌شد بورس تهران به‌زودی وارد فاز اصلاح قیمت شود.

چرا که اغلب قیمت‌ها خصوصا در نمادهای کوچک به بهانه انتخابات و با فشار ورود نقدینگی جدید مجبور به رشد شده بودند. مبانی بنیادی مستحکمی برای رشد قیمت‌های سهام وجود نداشت و شاید تنها خوش‌بینی به تاثیر مثبت انتخابات بر بورس تهران بود که باعث شد تعداد خریداران بازار سهام افزایش یابد. حالا دقیقا همان نمادهایی که هفته‌های متمادی با رشد مواجه بودند، در لیست نمادهای دارای صف فروش قرار گرفته‌اند.

فشار فروش در کانال ۷۸ هزار واحدی

تجربه سال‌های اخیر بورس تهران نشان داده است زمانی که شاخص کل در کانال ۷۸ هزار واحدی قرار می‌گیرد، برای ادامه روند دچار چالش می‌شود. زمانی که شاخص از پایین به این محدوده نزدیک می‌شود، انگیزه‌ها برای شناسایی سود بین سهامداران رشد می‌کند و رفته‌رفته فروش افزایش می‌یابد. در طرف مقابل زمانی که شاخص از بالا به این محدوده می‌رسد این خریداران بالقوه هستند که انگیزه بیشتری برای خرید سهام دارند. بنابراین پیش‌تر هم بارها مشاهده شده است که با نزدیک شدن به این محدوده ارزش معاملات افزایش می‌یابد. پس از آنکه در هفته گذشته شاخص کل به تحریک نمادهای کوچک‌تر بازار وارد محدوده ۷۸ هزار واحدی شد، ارزش معاملات و سرعت دست به دست شدن سهام نیز افزایش یافت. حالا که قیمت‌ها رو به نزول گذاشته‌اند مشخص می‌شود غلبه فروشندگان به خریداران صورت گرفته است و فروشندگان فعلی قصد دارند تا اصلاح قیمت‌ها صبر کنند و تا آن زمان خریدار نباشند.

                                                     متن خبر

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه