صنعت حمل و نقل گل سر سبد بورس

صنعت حمل و نقل گل سر سبد بورس

در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه:

اگر مشکل خاص سیاسی برای کشور ایجاد نشود برخلاف نظر عامه کارشناسان اعتقاد دارم که کاهش قیمت نفت و کالاهای پایه، اثر منفی خود را بر بازار گذاشته است و اینگونه اخبار دیگر تاثیر منفی برای بازار ایران در پی ندارد و رفع برخی ابهام های تکراری مثل نرخ خوراک و بهره مالکانه به همراه روشن شدن قیمت دلار در بودجه اعلامی دولت، آرامش را به فضای معاملات برمی گرداند و نقدینگی های پارک شده در اوراق و سپرده ها، کم کم راه را به سمت تالار حافظ کج خواهند کرد.
شرایط معاملات حال حاضر بازار و روند رنج و کم نوسان آن، در طی هفته های اخیر شرایطی را بوجود آورده که با کوچکترین خبر مثبت یا منفی، می توان جهت گیری به هر دو سمت نزولی و صعودی برای قیمت صنایع بر روی تابلو معاملات متصور بود . ولی آیا این قیمت های پایین توان افت بیشتر را هم در این مقطع دارند؟ آیا فروشنده های بزرگ در قیمت های پایین تر از این در بازار ما یافت می شود تا یک روند نزولی غالب ایجاد کنند؟
یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: مسلماً در این برهه زمانی، جواب تمامی این سوالات خیر است. همه می دانیم که ریزش بورس در تابستان ۹۴ به دنبال توافق هسته ای تنها یک دلیل داشت و آن پیش بینی بازار از گزارشات بد و مأیوس کننده ۶ ماهه بود و جالب تر از این نکته، زمانی بود که برخی شرکت ها تعدیلات منفی ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی روانه کدال کردند، ولی در روز باز گشایی و پس از آن، قیمت سهام آنها بر روی تابلو ریزش معنا داری نداشت و این به معنای پیش خورکردن گزارشات ۶ ماهه در روند قیمتی نزولی پیش از آن بود و پس از گزارشات دیگر فروشنده سمجی در قیمت های پایین یافت نمی شد.
وحید شریفپور در ادامه افزود: با عنایت به تمام نکات گفته شده و همچنین نزدیک بودن زمان اجرای برجام به نظر می رسد یک روند صعودی کوتاه مدت در انتظار بازار خواهد بود و پس از آن میزان نقدینگی جذب شده به بازار سرمایه و جنس پول وارد شده از جهت نگاه نوسانی یا غیر نوسانی آن روند های آینده بازار را جهت خواهد داد.
وی گفت: در کل اگر مشکل خاص سیاسی برای کشور ایجاد نشود برخلاف نظر عامه کارشناسان اعتقاد دارم که کاهش قیمت نفت و کالاهای پایه، اثر منفی خود را بر بازار گذاشته است و اینگونه اخبار دیگر تاثیر منفی برای بازار ایران در پی ندارد و رفع برخی ابهام های تکراری مثل نرخ خوراک و بهره مالکانه به همراه روشن شدن قیمت دلار در بودجه اعلامی دولت، آرامش را به فضای معاملات برمی گرداند و نقدینگی های پارک شده در اوراق و سپرده ها، کم کم راه را به سمت تالار حافظ کج خواهند کرد.
این تحلیلگر بازار سرمایه در رابطه با صنایع پیشرو در جریان اجرایی شدن برجام گفت: در بررسی صنایع پیش رو در پسا برجام بد نیست اشاره ای به گروه حمل و نقل و بیمه داشته باشیم، اینها علاوه بر مزیت هایی که از رفع تحریم ها نصیبشان می شود، در گزارشات ۶ ماهه هم گل سر سبد بازار بودند و با وجود شرایط سنگین رکود اقتصادی، گزارشات امیدوارکننده ای روانه کدال کردند. یعنی حتی اگر شما جزو آن دسته از تحلیل گران بازار هستید که با کمال بدبینی به آینده بازار می نگرید بهتر است در گروه هایی سرمایه گذاری کنید که نه ریسک نوسانات ارز تهدیدشان می کند، نه قیمت خوراک و بهره مالکانه مبهم شان کرده است، نه طلبشان از دولت وصول نمی شود و نه دغدغه رکود و حباب مسکن دارند. البته در همان گروه حمل و نقل و بیمه هم باید سمت شرکت هایی رفت که در گزارش ۶ ماهه پوشش عملیاتی بالاتری داشتند و شرایط چارتی و تکنیکال آنها هم اصلاح جذاب تری داشته و در قسمت مدیریت شرکت سوابق بهتری دارند همچنین طی سال های گذشته انحرافات پیش بینی هایشان کمتر بوده، شرایط نقدشوندگی بالا و اقبال بازار را هم به همراه دارند.
شریفپور در خاتمه گفت: در کل معتقدم در این شرایط خاص و پر از ابهام از رفتارهای هیجانی برای تصاحب سود های اندک شدیداً پرهیز کنید و نگاه تحلیلی خود را چند بعدی کنید. شاید این روزها در آینده بازار سرمایه ایران به عنوان فرصتی که بود و استفاده نشد، ثبت شود و شما جزو اندک افرادی باشید که فرصت سوزی نکردید.

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه