سبد محصولات پتروشیمی ایران متنوع می شود

سبد محصولات پتروشیمی ایران متنوع می شود

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به مطلوب بودن وضع تولید مجتمعها اظهار کرد: مجتمعهای پتروشیمی با تولید انواع محصولات پلیمری و شیمیایی متنوع می توانند بسیاری از نیازهای داخل را تامین کنند و خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده، در آینده نزدیک کالاهایی که از خارج از کشور وارد می شوند قابلیت تولید در داخل کشور را خواهند داشت.

علی محمد بساق زاده افزود: طرحهای توسعه ای به تدریج وارد مدار تولید خواهند شد و امید است که هر چه زودتر جهشی در صنعت پتروشیمی ایجاد شود و نقش بیشتری در توسعه کشور ایفا کنیم.

وی با بیان این که امروز عسلویه و ماهشهر به عنوان دو قطب مهم تولید محصولات پتروشیمی درحال فعالیت هستند و طرحهای توسعه ای پتروشیمی در بسیاری از استانهای کشور در حال تکمیل و راه اندازی است، گفت: با تولیدی شدن این مجتمعها زنجیره تولید بسیاری از محصولات پتروشیمی در داخل کشور تکمیل خواهد شد.

بساق زاده ادامه داد: سطح کیفی محصولات تولیدی در مجتمع های پتروشیمی ایران بسیار مطلوب است اما برای حضور در بازارهای بین المللی و منطقه ای باید شرکتهای پتروشیمی کیفیت تولید و فرآورده های خود را ارتقا دهند و با نگرشی جهانی اقدام به تولید محصول کنند.

به گزارش شانا، چندی پیش معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته بود: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در سال گذشته میلادی به حدود ٦٠ میلیون تن رسید.

 محمد حسن پیوندی با اشاره به برنامه ریزی برای تولید ٥٥ میلیون تن محصولات پتروشیمی، افزوده بود: در صورت بهره برداری از این طرحها سالانه ٢٦ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی روانه بازار می شود.

وی تصریح کرده بود: میانگین پیشرفت این طرحها حدود ٢٠ درصد است و برای اجرای آنها باید ٣٣ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود.

بر پایه این گزارش، تا پایان سال ٢٠١٥ حدود یک میلیون تن پلی اتیلن به ظرفیت موجود کشور افزوده می شود و با بهره برداری از فاز های ١٥ و ١٦ و همچنین ١٧ و ١٨ خوراک این مجتمعها نیز تامین خواهد شد.

 

منبع: شانا

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه