رشد قیمت مسکن متوقف شد

توقف قیمت مسکن

رشد قیمت مسکن متوقف شد

با وجود نگرانی ها از افزایش قیمت مسکن در ماه گذشته، بررسی کلی بازار با توجه به ظرفیت آن، قرار گرفتن بازار مسکن در یک روند صعودی قیمت را دور از ذهن می‌سازد.

هرچند با توجه به آمار اتحادیه املاک از رشد ماهانه ۱۲۸/۱۱ درصدی معاملات مسکن در آذر و دی، نشانه‌هایی از افزایش نسبی توان متقاضیان مصرفی دیده می‌شود.

البته چهار ماه پایانی سال با توجه به ذهنیت تورم سیستماتیک برای سال آینده معمولا ماه‌ های پرمعامله‌ ای در بازار مسکن هستند که افزایش معاملات و به تبع آن افزایش نسبی قیمت را در پی دارد.

توقف رشد قیمت مسکن

مقایسه نمودار رشد نقطه به نقطه‌ سالانه قیمت نیز از کند شدن روند افزایش قیمت حکایت دارد. آذرماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۹ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ۹۳ درصد افزایش یافت. در حالی که این عدد برای آذر امسال ۴۰ درصد بوده است.

دفتر اقتصاد مسکن، متوسط قیمت مسکن در تهران طی آذرماه ۱۳۹۸ را متری ۱۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان اعلام کرد.

در ۱۲ ماهه منتهی به آذر ماه در شهر تهران، بیشترین رشد ماهانه معادل ۱۱٫۴ درصد در اردیبهشت و کمترین رشد ماهانه در شهریورماه معادل منفی ۳٫۵ درصد بوده است.

نمودار نشان می‌دهد از خردادماه روند رشد ماهانه قیمت، نزولی بوده اما در آذرماه به عدد ۶٫۸ درصد رسید.

افت خرید و فروش مسکن

دی ماه امسال معاملات ملک در تهران و کل کشور به ترتیب یازده و نوزده درصد نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرد. این در حالی است که پیش‌بینی میشد شاهد اُفت موقت خرید و فروش مسکن باشیم.

رشد نسبی قراردادهای خرید و فروش مسکن در حالی اتفاق افتاده که ماه قبل رشد ماهانه معاملات در تهران و کل کشور به ترتیب ۱۲۸ و ۵۲ درصد به ثبت رسید.

آمار سالانه نیز گویای افزایش ۳۵ و ۱۲ درصدی خرید و فروش ملک در تهران و ایران طی دی ۱۱۳۹۸ نسبت به دی‌ ۱۳۹۷ است.

قیمت مسکن متوقف شد

منبع: «عصر تعادل»

 

 

 

 

 

 

عبارات مرتبط برای جستجوی این مطلب

قیمت مسگن

خرید مسکن

فروش مسکن

رشد مسکن

رشد قیمت مسکن

توقف رشد مسکن

توقف رشد قیمت مسکن

بازار مسکن

افزایش مسکن

افزایش قیمت مسکن

کتهش قیمت مسکن

تجارت مسکن

تجارت

سرمایه گذاری مسکن

سرمایه گذاری

tejarat

maskan

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه