رشد قیمت ارز و افزایش درآمد پتروشیمی ها

رشد قیمت ارز و افزایش درآمد پتروشیمی ها

تحلیلگر شرکت کارگزاری سرمایه و دانش، ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگاربورس نیوز عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل کاهش درآمد دولت بخاطر افت چشمگیر قیمت جهانی نفت، دست دولت در کنترل نوسانات ارز کوتاه می باشد و اتفاقات سیاسی و اقتصادی که در دنیا صورت گرفته نیز دلار را با روندی رو به رشد همراه کرده و تقاضا را برای این ارز افزایش داده است.
محمد حسن عابدی نژاد مهرآبادی در ادامه گفت: اغلب سرمایه گذاران و فعالان بازار معتقدند که با لغو تحریم های بین المللی و آزاد شدن پول بلوکه دولت، تقاضا برای دلار کاهش یافته و این موضوع می تواند مانع از رشد بیش از این مقدار دلار در مقابل ریال شود.
وی در رابطه با اثر گذار بودن این نوسانات بر صنایع فعال در بازار گفت: به نظر من در کوتاه مدت به طور کل شرکت های صادرات محور تأثیر مثبت و آن دسته شرکت هایی که واردات انجام می دهند تأثیر منفی می پذیرند، اما عمده تأثیر مثبت از رشد نرخ دلار را صنعت پتروشیمی خواهد برد، چرا که واردات این شرکت ها برای مواد اولیه مورد نیاز تابع نرخ ارز آزاد نبوده ولی فروششان را با دلار آزاد انجام می دهند و این رشد نرخ دلار در برابر ریال در کوتاه مدت مبلغ فروش و سودآوری این مجموعه ها را با افزایش همراه می کند.
وی افزود: اما صنایع دیگر مثل فولادی ها به دلیل اینکه، عمده فروششان داخلی است و رکود در بخش مسکن و کل اقتصاد کشور را شاهد هستیم، با رشد نرخ دلار تأثیر چندانی نمی پذیرند.
عابدی نژاد مهرآبادی در رابطه با چشم انداز نوسانات نرخ دلار گفت: به نظر من تا پایان سال جاری دلار در محدوده بین ۳۵۰۰ تا ۳۷۰۰ تومان نوسان خواهد داشت و به رقم های بیش از این نخواهد رسید، تا زمانی که دست دولت برای کنترل این بازار در جهت تک نرخی شدن ارز باز شود. تک نرخی شدن ارز نیز در همین محدوده های قیمتی و یا کمی کمتر انجام شد.
وی تأکید کرد: در حال حاضر در تمامی بازارهای جهانی، دلار روندی افزایشی به خود گرفته که علت اصلی آن اوضاع بد اقتصادی چین، اروپا و از طرفی انتظاراتی که برای افزایش نرخ بهره آمریکا وجود دارد، می باشد.
این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه رشد نرخ ارز مرجع را منطقی دانست و گفت: با توجه به تمامی موارد ذکر شده رشد نرخ دلار مرجع به دنبال نرخ ارز آزاد منطقی می باشد و بعید به نظر می رسد با توجه به سیاست های دولت و تمرکز بر کنترل تورم به بهای از بین رفتن رونق و ایجاد رکود اقتصادی، دلار بیش از این رشد داشته باشد.

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه