خالی‌شدن سفره مردم از مرغ و گوشت

خالی‌شدن سفره مردم از مرغ و گوشت

نگاهی به فهرست غذاهای ایرانی نشان‌دهنده آن است که مردم کشورمان علاقه زیادی به استفاده از گوشت و مرغ دارند و در بیشتر خورشت‌های خود از گوشت سفید و قرمز استفاده می‌کنند. اما این روزها گوشت مرغ و انواع گوشت قرمز حکم طلا پیدا کرده‌اند و رفته‌رفته در حال حذف از سفره خانواده‌های ایرانی هستند. بررسی سیر صعودی قیمت انواع گوشت نشان می‌دهد که از اسفند سال گذشته این روند شروع شده و اکنون به اوج خود رسیده است. تا جایی که طی چند روز اخیر شاهد چندنرخی‌شدن این مواد پروتئینی هستیم. کارشناسان دلایل مختلفی برای بروز گرانی در این بازار برمی‌شمارند که از جمله آنها می‌توان به تعدد واسطه‌ها، گرانی ارز، بالارفتن قیمت حمل‌ونقل، شیوع بیماری بین پرندگان، افزایش تقاضا، روند صعودی نرخ نهاده‌های دامی و … اشاره کرد.

اما در این بین نمی‌توان از سوءاستفاده برخی سودجویان غافل شد. سودجویانی که با ممنوعیت صادرات گوشت به قاچاق رو آورده‌اند و یا سعی دارند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و محصولات دامی را با قیمت دلخواه عرضه کنند. در حالی که نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برای گوشت مرغ ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است، روز گذشته بعضی از واحدهای عرضه‌کننده، مرغ را با قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان به فروش می‌رساندند تا این بازار هم روی چندنرخی‌شدن را به خود ببیند. همچنین طی روزهای اخیر گوشت قرمز با اندکی کاهش مواجه شد. طوری که گوشت گوسفندی درجه یک با استخوان و بدون دمبه به ۷۱ هزار تومان تومان رسید و گوشت گوساله بدون قلوه‌گاه ۶۴ هزار تومان رقم خورد. با اینکه قیمت مواد پروتئینی طی روزهای اخیر روند کاهشی گرفته است، اما نایب رئیس اتحادیه گوشت قرمز اصفهان اعتقاد دارد که با روند پیش‌رو بعید نیست که تا شب عید قیمت گوشت قرمز به ۱۲۰ هزار تومان هم برسد.

مرغ و گوشت‌قرمز همواره به‌عنوان مهم‌ترین مواد پروتئینی شناخته می‌شود و روند قیمتی آن تاثیر مهمی در تامین پروتئین مورد نیاز افراد دارد. اکنون نیز همزمان با افزایش قیمت گوشت و مرغ، مصرف مواد پروتئینی در سبد خانواده‌های ایرانی کاهش پیدا کرده است. بررسی جزئیات شاخص کالا و خدمات در دیماه سال جاری نشان می‌دهد با اینکه آهنگ افزایش قیمت‌ها در این ماه نسبت به ماه‌های گذشته کند شده، اما قیمت گوشت قرمز و سفید همچنان سیر صعودی را می‌پیماید و با شرایط موجود حتی برخی کارشناسان و دست‌اندرکاران این بخش از فروش گوشت قرمز ۱۲۰ هزار تومانی در شب عید خبر می‌دهند. البته اکنون که هنوز حدود دو ماه تا فرارسیدن عید نوروز زمان باقی مانده در شهرهایی از کشور خرید گوشت قرمز و سفید با دشواری‌های متعددی همراه شده و تحقیقات میدانی حاکی از آن است که حتی برخی متقاضیان موفق به خرید گوشت نمی‌شوند. از جمله این شهرها می‌توان به اصفهان اشاره کرد که با کمبود دام و به‌دنبال آن کاهش عرضه گوشت قرمز مواجه شده‌اند و این موضوع را نایب رئیس اتحادیه گوشت قرمز هم تایید کرده است. همچنین مسئولان برخی استان‌ها به سهمیه‌بندی گوشت روی آورده‌اند.

_

ادامه خبر : لینک

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه