حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

دلار دولتی

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

فرهاد احتشامی فعال اقتصادی، در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از برخی کالاها اظهار داشت پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی رانتی است که باید حذف شود ولی حذف آن بر روی قیمت کالا ها تاثیر می گذارد که نیازمند کنترل و نظارت بیشتر است.

حذف ارز دولتی

این فعال اقتصادی با بیان اینکه قطعا باید اعطای این ارز حذف شود، گفت: اگر مطمئن هستیم که واقعا اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی در زندگی مردم تأثیر داشته و کالای مورد نظر با قیمت متناسبی که ارز دریافت می‌کند ‌به دست مردم می‌رسد، اختصاص ارز با این قیمت قابل قبول است. اما مشکل اینجاست که این ارز دریافت می‌شود ولی قیمت کالایی که وارد بازار می شود متناسب نیست و این رانتی است که ایجاد شده است.

احتشامی در پایان گفت: همه این کارها برای کمک به مردم و معیشت آنها است،‌ ولی وقتی تأثیری ندارد باید این رانت را حذف کرد. هرچند که با حذف آن حداقل از نظر روانی بر روی قیمت ها اثر می‌گذارد ولی بالاخره یک جایی باید این رانت از بین برد و عواقب آن را پذیرفت.

ایجاد رانت

گمانه زنی ها از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی کالاهای باقی مانده باعث شده زمزمه افزایش قیمت و یا دعواهای مسئولان و کارشناسان برای باقی ماندن یا نماندن کالاهای موجود در لیست دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به گوش برسد.

باقر اصفهانی فعال اقتصادی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برخی کالاها اظهار داشت: با توجه به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی تأثیری بر قیمت‌ها و زندگی مردم نداشته پس حذف شدن بهتر است زیرا این مسئله خود ایجاد رانت می‌کند.

وی با بیان اینکه، باید ارز دریافتی نرخ یکسان داشه باشد،‌گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بازار رقابتی شده و قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

البته ممکن است وقتی حذف شود، از نظر روانی بر روی بازار اثر گذاشته و قیمت‌ها افزایش یابد، که در این شرایط باید کنترل و نظارت بیشتر شود.

کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شوند

در حال حاضر ۷ قلم کالا شامل برنج، شکر، روغن، سه نوع نهاده دامی و یک نوع لاستیک سنگین با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود که ممکن است تعدادی از این اقلام از فهرست دریافت این ارز خارج شوند.

البته این اقدام نیز همانند هر کاری موافقان و مخالفانی دارد ولی نهایتا هدف باید مردم و زندگی آنها باشد.

ارز 4200 تومانی دولتی

 

 

 

 

 

 

 

عبارات مرتبط برای جستجوی این مطلب

ارز

دلار

ارز دولتی

دلار دولتی

ارز ۴۲۰۰ تومانی

دلار ۴۲۰۰ تومانی

وارد کردن کالا

کالای وارداتی

خرید دلار

فروش دلار

قیمت دلا

خرید ارز دولتی

فروش ارز دولتی

قیمت ارز دولتی

حذف ارز دولتی

حذف دلار دولتی

دلار ارزان

تجارت

تجارت خاورمیانه

tejarat

اخبار تجارت

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه