تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا

تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا

به دنبال شیوع بیماری کرونا در کشور مردم همواره به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستند تا بتوانند با سلامتی کامل این بحران را پشت سر بگذارند. باید بدانید که برخی از مواد غذایی هستند که باعث کمک به  تقویت کردن ایمنی بدن شما می کند ولی باید در کنار هم مصرف شود.

به عنوان مثال برای تقویت کردن فقط نمیتوان به خوردن پرتقال اکتفا کرد بلکه باید مواد دیگری همچون سبزیجات تازه هم به بدن برسد تا بهتر این کار را انجام دهد. درواقع یک سیستم ایمنی سالم به ترکیبی متعادل از ویتامین‌ ها و مواد معدنی و همچنین الگوی متناسب خواب و ورزش منظم نیاز دارد و توصیه می‌ شود به جز در برخی موارد استثنا، بهتر است ویتامین‌ ها و مواد معدنی را از غذا های خود به جای قرص‌ های مکمل دریافت کنید.

آهن، سلنیوم، روی

برخی از مواد غذایی غنی شده با فولیک اسید از جمله نان‌ های غنی شده، پاستا، برنج و سایر محصولات غلات ۱۰۰ درصد سبوس در بازار موجود است که می‌توانید با چک کردن برچسب‌ های روی این محصولات از غنی بودن آن‌ ها اطمینان حاصل کنید.

  • آهن: آهن که در جابجایی اکسیژن در سراسر بدن نقش مهمی دارد، به شکل‌های مختلفی وجود دارد. بدن می‌تواند به راحتی “آهن هِم” را که در گوشت بدون چربی مرغ‌ و بوقلمون وجود دارد جذب کند. همچنین غذاهای دریایی نیز سرشار از آهن هستند. شکل دیگری از آهن در لوبیا، کلم بروکلی و کلم نیز وجود دارد که البته جذب آن برای بدن سخت‌تر ولی ممکن است.
  • سلنیوم: سلنیوم تاثیر به سزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن به خصوص در کاهش سرعت واکنش بیش از حد بدن به برخی از انواع تهاجمی سرطان‌ دارد. سیر، کلم بروکلی، ماهی ساردین،​​تن ماهی، آجیل برزیلی و جو از منابع مهم سلنیوم به شمار می‌روند.
  • روی: روی در مرغ و ​​گوشت قرمز بدون چربی، لوبیای پخته شده، ماست ، نخود فرنگی، صدف و خرچنگ وجود دارد. روی باعث کند شدن پاسخ ایمنی و کنترل التهاب در بدن می‌شود.

ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بیشتر افراد در مورد اهمیت نقش مصرف ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن می‌ دانند اما منابع این ویتامین حیاتی را به جز مرکباتی مانند پرتقال نمی‌شناسند. سبزیجاتی با برگ‌ های سبز مانند اسفناج و همچنین کلم، فلفل دلمه‌ ای، جوانه بروکسل، توت فرنگی و پاپایا نیز منابع بسیار خوبی برای این ویتامین هستند. در حقیقت، ویتامین C در غذاهای زیادی وجود دارد و بیشتر افراد با مصرف آن‌ها نیازی به مصرف مکمل‌ها نداشته باشند، مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد.

ویتامین E

این ویتامین نیز مانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به بدن کمک می‌کند تا از عفونت‌ ها جلوگیری کند. بادام، بادام زمینی، فندق و تخمه‌ی آفتابگردان سرشار از ویتامین E هستند.

همچنین اسفناج و کلم بروکلی نیز منبعی برای این ویتامین محسوب می‌شوند. ویتامین‌ E برای حدود ۲۰۰ واکنش بیوشیمیایی بدن لازم است، از این رو برای عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است.

همچنین مصرف غذاهای سرشار از ویتامین B6 شامل موز، سینه مرغ کم‌چرب، ماهی‌های آب سرد مانند تن‌ماهی، سیب زمینی پخته شده و نخود نیز در کنار ویتامین E توصیه می‌شود.

ویتامین D

همان‌طور که بهتر است بیشتر ویتامین‌ های خود را از مواد غذایی دریافت کنید اما ویتامین D ممکن است از این قاعده مستثنا باشد. شما می‌توانید میزان مصرف خود را از طریق غذاهایی مانند ماهی‌ های چرب از جمله قزل آلا، ماهی خال‌ خالی، ماهی تن و ساردین و غذاهای غنی شده مانند شیر، آب پرتقال و غلات افزایش دهید. بسیاری از افراد به سختی قادر به جذب ویتامین D از مواد غذایی هستند، بنابراین اگر کمبود ویتامین D دارید، در مورد مصرف مکمل‌های این ویتامین با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین A

برای دریافت این ویتامین باید به سراغ مواد غذایی رنگارنگ بروید. غذاهایی که دارای ترکیبات رنگارنگی به نام کاروتنوئید هستند شامل هویج، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل طالبی و کدو حلوایی بوده و بدن کاروتنوئید آن‌ها را به ویتامین A تبدیل می‌کند. این مواد غذایی یک خاصیت آنتی اکسیدانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت دارند.

 

تقویت بدن

منبع: «عصر تعادل»

 

 

 

 

 

 

 

 

عبارات مرتبط برای جستجوی این مطلب

کرونا

ویروس

ویروس کرونا

کووید ۱۹

کرونا ویروس

مقابله با کرونا

جلوگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا

ایمنی

سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی

تقویت کننده

ویتامین

ویتامین ث

ویتامین ای

ویتامین C

ویتامین E

ویتامین دی

ویتامین D

مرکبات

تجارت

سرمایه گذاری

اخبار سلامت

سلامت

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه