احیا کردن آب دریاچه ارومیه

احیا دریاچه ارومیه

احیا کردن آب دریاچه ارومیه

خلیل ساعی، مدیر ستاد بحران استان آذربایجان شرقی درمورد احیا آب دریاچه ارومیه گفت:

گروه ملی نجات دریاچه ارومیه در ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده است. اگر این ستاد شکل نمی‌گرفت دریاچه ارومیه با روند نزولی که طی می‌کرد و ارتفاع آن هرسال به اندازه حدود ۴۰ سانتی متر کاهش می‌یافت اکنون همانند تالاب قوروگول فقط آبی با ارتفاع بسیار اندک داشت.

با اجرای سه پروژه دولت در راستای احیاء دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به ۸۵۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه خواهد رسید که باعث کاهش دغدغه دریاچه ارومیه می‌شود.

تراز آب دریاچه ارومیه

ساعی با اشاره به توفیق الهی در نزول باران، افزود: امسال تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۸۴ سانتی متر افزایش یافته و امیدواریم با ادامه بارش‌ها تا پایان سال جاری به تراز ۱۲۷۲ متر می‌رسد.

ساعی با اشاره به این‌که سال گذشته آماده رسیدن تراز دریاچه به ۱۲۷۲ متر بودیم، گفت: اما تراز دریاچه در ۱۲۷۱٫۹۴ ایستاد و سپس آب شروع به تبخیر شدن کرد. تبخیر شدن آب یکی از تهدیدهای اصلی دریاچه ارومیه است.

۲۷ راهکار برای احیا دریاچه ارومیه

براساس تصمیم دولت طی مطالعات انجام گرفته در دانشگاه صنعتی شریف مبنی بر احیای دریاچه ارومیه ۲۷ راهکار ارائه شده است. اصلی ترین راهکار اصلاح الگوی کشت و تبدیل اقدامات پرمصرف آبی به کم مصرف بود که اگر الگوی کشت در منطقه دریاچه اورمیه تغییر می‌یافت هرساله با کاهش هشت درصدی مصرف آب روبه رو بوده و طی پنج سال حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی می‌شد.

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیاء دریاچه اورمیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که سالانه باید حدود سه میلیارد متر مکعب آب بر پیکره دریاچه وارد شود تا این دریاچه زنده بماند درخصوص پتانسیل آبی منطقه گفت: ۳۹۳ میلیون متر مکعب آب باید از حوزه آذربایجان شرقی تامین شده و به پیکره دریاچه برسد و مابقی پتانسیل تامین آب برعهده استان‌های آذربایجان غربی و کردستان است.

آب دریاچه ارومیه

شاخص توسعه پایدار سازمان ملل در خصوص آب تولید شده در هر کشور

براساس شاخص توسعه پایدار سازمان ملل، از آب تولید شده در هر کشور باید حدود ۴۰ درصد استفاده شود و مابقی ذخیره شود اما در حوزه آبریز دریاچه اورمیه ۷۲ درصد از منابع آبی استفاده می‌شود و این درحالیست که متوسط مصرفی آب کشور ۸۳ درصد است.

ساعی با اشاره به مطالعات انجام گرفته در دانشگاه تبریز در خصوص اثرات احداث میان گذر در خشک شدن آب دریاچه ارومیه، گفت: دو دهانه به اندازه ۵۰۰ متر و یک کیلومتر در دو سوی دریاچه وجود دارد که پیش از افزایش سطح آب، این دهانه‌ها باز شده و گردش آب انجام گیرد.

وی با بیان این‌که آب در کشور گرجستان به فراوانی یافت می‌شود و حتی نیاز به زهکشی دارد، گفت: می‌توان اقلام کشاورزی پرمصرف آب مانند پیاز را در این منطقه کاشت و با انتقال به داخل کشور، در بین مردم توزیع کرد.

منبع: «عصر تعادل»

شرکتهای گروه سرمایه گذاری تجارت خاورمیانه